Home Praca i Kariera Feng shui w miejscu pracy

Menu

Reklama

User Menu


Feng shui w miejscu pracy PDF Drukuj Email
Artykuły Feng Shui - Praca i kariera
Wpisany przez Administrator   
środa, 16 czerwca 2010 20:36

Feng shui w miejscu pracy


Większość z nas spędza w pracy co najmniej czterdzieści godzin tygodniowo. Nasza produktywność i zadowolenie wzrastają, kiedy otoczenie, w którym pracujemy, jest przyjemne i szczęśliwe. Oczywiście miejsce pracy powinno być harmonijne, a jego wygląd ma umożliwiać swobodną cyrkulację ch'i w budynku.

 

Dobre feng shui wspiera przyjazne stosunki między pracownikami danej firmy, a stosując jego zasady, możemy przyczynić się w dużej mierze do wytworzenia optymalnych warunków pracy. Przede wszystkim biuro powinno być zlokalizowane w korzystnym dla nas miejscu. Jeżeli jego drzwi znajdują się w rejonie K'an (Kariera), to główne wejście do budynku muszą zajmować strefy Bogactwa i Sławy.  

 

Gmach biura nie powinien stać przy końcu ulicy albo w ślepej uliczce ani też być uszkadzany przez inne rodzaje shar. Rozejrzyj się dokładnie, czy nie atakują Cię prosto biegnące linie lub ostre narożniki. Siedziby przedsiębiorstw są często otoczone przez inne duże budynki. Powinieneś je zbadać, aby upewnić się, czy nie wysyłają w Twoim kierunku zatrutych strzał.

 

Jeżeli budynek stoi na Twoim własnym gruncie, możesz zasadzić drzewa w celu zapewnienia sobie osłony i zwiększenia ilości ch'i. Drzewa zasadzone za budynkiem pełnią rolę ochrony. Rosnące po prawej i lewej stronie mogą zastępować zielonego smoka i białego tygrysa. Drzewa znajdujące się po prawej stronie, patrząc od głównego wejścia, powinny być nieco wyższe i większe niż wszystkie pozostałe. Możesz także zamontować fontannę wytwarzającą dla Twojej firmy duże ilości korzystnego chi. Jeżeli w pobliżu przepływa rzeka, jej koryto powinno znajdować się przed, a nie za budynkiem, gdyż w przeciwnym razie okazje osiągnięcia zysku będą szybko odpływały, pozostając nie wykorzystane.

 

Jeżeli sam projektujesz gmach swojej firmy, możesz zaplanować go w ten sposób, aby harmonizował z otoczeniem oraz już stojącymi budynkami, jak również przyciągał dobre ch'i i eliminował większość potencjalnych shar. Postaraj się uwzględnić w swoim projekcie, aby po wyjściu na zewnątrz teren z prawej strony, patrząc od drzwi wejściowych, był położony wyżej niż ten z lewej. Pozwoli to na utworzenie symbolicznego smoka i tygrysa. Idealnym rozwiązaniem byłoby także zwrócenie budynku w stronę łagodnie płynącej wody. Twoje dzieło niech uwieńczy doskonała ochrona w postaci znajdującego się z tyłu wzgórza lub mniejszego budynku.

Niezwykle ważne jest wejście do samego gmachu.


Powinno ono harmonizować z budynkiem jako całością, w optymalnym przypadku — być zwrócone w stronę rejonu Bogactwa. Wejście musi ponadto sprawiać zachęcające wrażenie, a w stosunku do reszty — nie przytłaczać swoim ogromem. Powinno ono być dobrze oświetlone, aby mogło zachęcić energię ch'i do środka. Jeśli korytarz lub foyer jest małe, duże lustro pomoże stworzyć wrażenie przestronności. Jeżeli portiernia znajduje się w korytarzu, to osoba w niej pracująca nie powinna siedzieć przy biurku skierowanym prosto na drzwi frontowe. Drzwi obrotowe wytwarzają korzystne ch'i i nie wysyłają shar w kierunku sąsiednich budynków.

 

Staraj się unikać biur zlokalizowanych dokładnie naprzeciwko windy lub ruchomych schodów. Nie umieszczaj swojego biura przy końcu długiego korytarza, który działa jak zatruta strzała, szkodząc pracy, majątkowi i ostatecznie Twojej karierze. Nie wybieraj biura, którego drzwi otwierają się na usytuowaną po drugiej stronie korytarza toaletę.

 

Same biura powinny mieć kwadratowy lub prostokątny kształt. Należy unikać biur o nietypowych kształtach, szczególnie tych w formie litery L, gdyż przypominają one topór rzeźniczy. Niewskazane jest umieszczanie w biurze kolumn, dużych belek, wystających narożników, ostrych krawędzi biurek oraz ścianek działowych. Niektórych ostrych kątów nie sposób uniknąć, jednak można je ukryć, stosując lustra i kwiaty doniczkowe. Jeżeli drzwi jednego biura wychodzą na drzwi innego biura, to powinny one dokładnie na siebie nachodzić, ponieważ w ten sposób unikniemy napięć i sporów. Wszystkie kable sieci elektrycznej i telefonicznej powinny znajdować się poza zasięgiem wzroku.

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejscowienie biura menedżera, właściciela lub dyrektora firmy, gdyż jego dobre feng shui warunkuje sukces całego przedsięwzięcia.

Zmieniony: środa, 16 czerwca 2010 21:54
 

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.