Home Praca i Kariera Biuro, biurko, miejsce pracy

Menu

Reklama

User Menu


Biuro, biurko, miejsce pracy PDF Drukuj Email
Artykuły Feng Shui - Praca i kariera
Wpisany przez Administrator   
środa, 16 czerwca 2010 22:05

Biuro pracodawcy powinno być większe niż pozostałe pomieszczenia, aby podkreślić nadrzędną pozycję szefa. Musi ono być dobrze oświetlone i mieć kształt kwadratu lub prostokąta. W tym pomieszczeniu należy uwydatnić dekoracje związane z żywiołem jego użytkownika. Przykładowo, jeżeli głównym żywiołem danej osoby jest drzewo, to w pomieszczeniu powinna znajdować się roślina doniczkowa, jeśli natomiast tym żywiołem jest woda, to niezwykle korzystne okaże się małe akwarium.

Z jasnego światła lub obrazu, na którym dominuje kolor czerwony, skorzysta osoba z żywiołem ognia. Metalowy dzwonek wietrzny pomoże każdemu, kto jest związany z elementem metalu. I wreszcie kryształ kwarcowy wzmocni potencjał osoby przynależnej do żywiołu ziemi. Istotna jest też wielkość biurka pracodawcy. Powinno ono odzwierciedlać jego pozycję, być duże, ale nie dominować w całym pomieszczeniu. Dla dyrektora lub prezesa odpowiednie będzie biurko o długości 1,5 m i szerokości 90 cm.

Oczywiście inne biurka w firmie muszą być mniejsze, a ich faktyczna wielkość powinna być uzależniona od miejsca, jakie osoba z nich korzystająca zajmuje w hierarchii. Biurka sekretarek nie mogą przypominać litery L, ale powinny mieć raczej formę podłużną lub lekko zakrzywioną. Niezwykle ważna jest lokalizacja Twojego biurka. Nie powinieneś siedzieć odwrócony plecami do drzwi, gdyż ułatwiasz w ten sposób innym „wbicie noża w swoje plecy". Nie powinieneś także zwracać się tyłem do okna, gdyż takie umiejscowienie wskazuje na brak poparcia. Możesz wówczas paść ofiarą oszustwa bądź zostać w krytycznej chwili opuszczony przez swoich kolegów. Idealnym rozwiązaniem byłoby zajęcie miejsca naprzeciwko drzwi. Najlepszą lokalizację znajdziesz przez nałożenie pa-kua na plan biura i określenie najkorzystniejszego dla siebie kierunku.

 

Główne siedziby przedsiębiorstw, zatrudniające więcej osób, powinny być dobrze oświetlone i swoim wyglądem stymulować przepływ energii ch'i. Biurka należy ustawiać bardzo uważnie, aby mieć pewność, że nie będą one emitowały negatywnych shar w kierunku innych użytkowników pokoju. Kwiaty pomogą Ci ukryć potencjalne shar i jednocześnie wytworzyć korzystne ch'i. Istotne jest, aby główne siedziby firm były zaprojektowane ze szczególną starannością, gdyż ich ostateczny wygląd w znacznej mierze odbije się. na absencji i produktywności pracowników.

 

Bardzo ważny jest także dobór barw w biurze. Kolory subtelne są dużo lepsze niż niezwykle jaskrawe i pobudzające. Kolory nadmiernie jaskrawe wywołują kłótnie z osobami odwiedzającymi biuro. Przy określaniu najkorzystniejszego dla siebie koloru, posłuż się żywiołem związanym z rokiem Twojego urodzenia.

Aby wybrać odpowiednie kolory dla swojego biura, możesz także zastosować produktywny cykl pięciu elementów. Przykładowo, stosując się do cyklu produktywnego, widzimy, że:
• ogień jest dobry dla ziemi — jeżeli Twoim żywiołem jest ziemia, możesz włączyć nieco koloru czerwonego do swojego zestawu barw;
• ziemia jest dobra dla metalu — jeśli Twój żywioł to metal, możesz skorzystać z włączenia pewnej ilości koloru brązowego lub beżowego do swojego zestawu barw;

• metal jest dobry dla wody — jeżeli Twoim żywiołem jest woda, możesz włączyć nieco bieli lub złotego do swojego zestawu barw;
• woda jest dobra dla drzewa — jeśli Twój żywioł to drzewo, włącz trochę koloru niebieskiego lub czarnego do swojego zestawu barw;
• drzewo jest dobre dla ognia — jeżeli Twoim żywiołem jest ogień, możesz użyć różnych odcieni zieleni w swoim zestawie barw.

Te same zasady odnoszą się do sklepów i domów towarowych. Jeśli zamierzasz wydzierżawić sklep w pasażu, upewnij się, że nie stoi on na samym końcu. Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że jest to optymalna lokalizacja, ponieważ wszyscy potencjalni klienci podążą dokładnie w Twoim kierunku, jednak w rzeczywistości korytarz będzie pełnił rolę zatrutej strzały. Tak więc, chociaż poszczególne budynki mogą sprawiać wrażenie dysponowania doskonałym feng shui, zawsze znajdą się w nich miejsca, których należy unikać.

 

Jeżeli jesteś właścicielem sklepu włączonego w ujednolicony szereg, upewnij się, że jego front nie odróżnia się wielkością od pozostałych sklepów. Jeżeli przednia ściana Twojego sklepu jest wyraźnie węższa, sąsiednie sklepy będą wywierały szkodliwy wpływ na Twoje interesy. Jeśli front sklepu jest szerszy od frontów pobliskich sklepów, będziesz zwiększał zyski w handlu ich kosztem. Jeden z moich przyjaciół był właścicielem sklepu, który oferował wełnianą odzież oraz pamiątki. Zajmował się tym od dobrych kilku lat, aż w końcu postanowił przekształcić swój sklep w dwa mniejsze, jeden — sprzedający odzież, a drugi — prezenty. Myślał, że w ten sposób pomoże swoim interesom, jednak faktycznie osiągnął zupełnie odwrotny efekt. Zamiast pozostawić jedną dużą wystawę, utworzył dwie małe, co znacznie zmniejszyło rozmiar przedsięwzięcia. Interesy poprawiły się dopiero wtedy, kiedy przywrócił sklepowi jego dawny charakter.

 

Na funkcjonowanie firm korzystnie wpływają zwierzęta i rośliny, należy jednak pamiętać o ich pielęgnowaniu. Kwiaty doniczkowe lub małe akwaria wspierają cyrkulację ch'i w budynku. Kiedy jednak rośliny zaczynają więdnąć, a ryby zdychać, jest to wskazówka, że także Twoje interesy nie idą najlepiej. Dlatego też bardzo ważne jest dbanie o rośliny
i zwierzęta oraz troska o utrzymanie ich w dobrym zdrowiu. Idealnym rozwiązaniem byłoby powierzenie takiej odpowiedzialności pracownikowi, który lubi żywe stworzenia.

 

Z punktu widzenia feng shui w miejscu pracy niewskazana jest zarówno całkowita cisza, jak i nadmierny hałas. Dźwięk muzyki wpływa dostatecznie stymulująco na aktywność personelu i nie jest jednocześnie nazbyt hałaśliwy, aby móc odstraszyć ewentualnych klientów. W Twoim sklepie lub biurze powinien przez cały dzień unosić się przyjemny zapach. Upewnij się, że dysponujesz odpowiednią wentylacją umożliwiającą napływ i cyrkulację ch'i w obrębie budynku. Ukryj toalety i umywalnie poza zasięgiem wzroku i utrzymuj je w czystości.

 

Znaki reklamowe Twojej firmy także powinny stosować się do zasad feng shui. Oczywiście ich wielkość musi harmonizować z wielkością firmy. Użyty zestaw kolorów powinien
współbrzmieć z Twoim indywidualnym żywiołem, chociaż od tej reguły istnieją wyjątki. Chińczycy w palecie barw ozdabiających restauracje stosują często czerwony i złoty. Powodem tego jest fakt, iż z żywiołu ognia korzystamy przy gotowaniu. Czerwony symbolizuje ponadto pomyślność, szczęście i dobrobyt, toteż jest używany w wielu inwestycjach.

 

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.