Home Szkoła Form Szkoła Form - co to jest

Menu

Reklama

User Menu


Szkoła Form - co to jest PDF Drukuj Email
Artykuły Feng Shui - Szkoła Form
Wpisany przez Administrator   
środa, 16 czerwca 2010 22:30

Szkoła Form - co to jest

 

Wiele zasad feng shui opiera się na zdrowym rozsądku i obserwacji. Żyjący w czasach starożytnych Chińczycy zauważyli, że łatwiejsze jest życie na słonecznych, południowych
stokach otoczonych falistymi wzgórzami, które rozpraszają silne wiatry. Zaobserwowali oni, że skały i wzniesienia przypominają kształtem dziwne zwierzęta, z których jedne wydawały się ich ochraniać, inne zaś im zagrażać. Świadomość, że dany dom jest chroniony przez zielonego smoka, musiała być niezwykle krzepiąca. Kształty trójkątne należą do mniej korzystnych. Nad osadą Ichang w Chinach góruje Wzgórze Piramidy, stanowiące wierną replikę Wielkiej Piramidy w Egipcie. Miejscowi geomanci wierzą, iż wpływa ono niekorzystnie na feng shui tego obszaru, toteż po przeciwległej stronie rzeki wybudowano klasztor, w którym kapłani modlą się o oczyszczenie i odwrócenie szkodliwych wpływów wzgórza.

 

Szkoła Form to dziedzina feng shui, która zajmuje się analizą kształtów i konturów krajobrazu. Smoki stanowią bardzo szczególny symbol Chin i według tej szkoły są wydźwigniętymi formami ziemi. W praktyce jednak nie tak łatwo je odnaleźć, nie każde wzniesienie ukrywa bowiem w swoim wnętrzu smoka. Eksperci feng shui starannie analizują okolicę, obserwują formacje krajobrazowe, listowie, a nawet kolor ziemi. Tam, gdzie zostanie znaleziony smok, przypuszcza się również istnienie białego tygrysa. Zazwyczaj smok i tygrys tworzą razem kształt podkowy: smok leży po stronie wschodniej, a tygrys po zachodniej. Wzgórza smoka są nieco wyższe od wzniesień uformowanych przez tygrysa.

 

W miejscach szczególnie korzystnych dodatkowo na północy występują wzgórza czarnego żółwia, a na południu — czerwonego feniksa. W ten sposób każda z czterech stron świata zyskuje swój zwierzęcy symbol. Nieodzowna jest tu także łagodnie płynąca, bogata w zakola rzeka. Taka lokalizacja byłaby optymalna ze względu na występujące tam łagodne wiatry, bujną roślinność i gromadzące się znaczne iJości energii ch'i. Niektórzy mistrzowie feng shui twierdzą, że na podstawie świeżego i czystego powietrza potrafią w jednej chwili rozpoznać obecność ch'i. Największą ilość energii ch'i posiada miejsce, w którym grzbiety tygrysa i smoka jednoczą się ze sobą. Smok reprezentuje pierwiastek męski, dostarczający energii yang, tygrys — pierwiastek żeński, dostarczający niezbędnej energii yin. Dom wybudowany w takim miejscu zapewniałby każdemu jego mieszkańcowi zdrowie, pomyślność, szczęście i dostatek. Oczywiście w omawianym punkcie może stanąć tylko jeden budynek, ale istnieje jeszcze wiele innych, zasobnych w ch'i miejsc. Szczególnie korzystne są obszary położone wokół serca i żołądka smoka. Przykładem miejsca posiadającego idealne feng shui są Grobowce Ming, zwane też czasami Shi-san Ling (Trzynaście Grobowców), w których znajdują się groby cesarza Yung Lo i jego potomków. Grobowiec cesarza zajmuje centralne miejsce w utworzonym przez wzgórza półkolu, a cesarscy potomkowie spoczywają w grobach rozmieszczonych w innych korzystnych punktach.

 

Wzniesienia po stronie wschodniej znane są pod nazwą Lazurowych Wzgórz Smoka, natomiast Białe Wzgórza Smoka występują na zachodzie. Jest to teren perfekcyjny pod względem feng shui. Natomiast ogon i głowa smoka wyznaczają miejsca złego feng shui. Są one niebezpieczne zawsze, gdy smok porusza ogonem, a budując dom zbyt blisko jego paszczy, narażamy się na pożarcie. Owo doskonałe pod względem feng shui miejsce, które wcześniej przedstawiliśmy, występuje w starożytnych tekstach pod nazwą „Perła Ochraniająca Smoka". W nim ch'i może gromadzić się i wzrastać. Obszar, na którym wieją silne wiatry, nigdy nie będzie posiadał dobrego feng shui, gdyż wiatr szybko rozprasza ch'i, porywając ze sobą 'szczęście i dobrobyt. Legowiska smoka nie znaleziono nigdy w wietrznym miejscu lub tam, gdzie występują prosto sterczące wzniesienia i rzeki pozbawione meandrów. Wartko płynące wody unoszą bowiem ze sobą pomyślny los. Rzeki powinny płynąć powoli i posiadać zakola, w których może zgromadzić się ch'i. Ch'i zbiera się w pobliżu wolno płynącej wody,natomiast rwące prądy i silne wiatry porywają je ze sobą. Pamiętaj, feng shui oznacza „wiatr i woda", dlatego w celu stworzenia dobrego miejsca feng shui zawsze nieodzowna będzie odpowiednia ilość wody.

 

Oczywiście woda ta powinna mieć dobrą jakość, ponieważ w przypadku, gdy jest skażona lub stojąca, wytworzone zostaje trujące ch'i, którego należy unikać. Czasami możemy je usunąć przez oczyszczenie zablokowanych kanałów lub pozbycie się nagromadzonych ścieków. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie oczyścić wody, lepiej jest przeprowadzić się do nowego domu. Domy budowane nad wijącymi się potokami i rzekami przynoszą zawsze szczęście i dobrobyt. O nich właśnie traktuje słynny tekst feng shui z ok. 600 roku n.e., zatytułowany Klasyczny Wodny Smok. Tekst ów opatrzony jest licznymi ilustracjami pokazującymi, gdzie należy budować domy, a gdzie nie wolno tego robić. Wodny smok został na nich wrysowany w kształt rzeki i jej dopływów.

 

Najkorzystniejszym miejscem dla postawienia domu są tu okolice żołądka smoka. Często lepiej jest postawić budynek przy dopływie lub w zatoce, ponieważ większość rzek płynie zbyt szybko, unosząc ze sobą dobroczynne ch'i. Inną dobrą lokalizację domu stanowi punkt zetknięcia dwóch potoków lub rzek. Powinny one jednak łagodnie się łączyć, aby umożliwić zgromadzenie ch'i. Istnieje przekonanie, iż wodny smok może wznieść się W przestworza i przeistoczyć w smoka powietrznego (chmurę). Ostatecznie zaś chmury zamieniają się w deszcz i woda ponownie wraca na ziemię, gotowa rozpocząć kolejny cykl. Nie należy oczywiście spodziewać się, że usytuowanie domu na szczycie wzgórza będzie z punktu widzenia feng shui korzystnym rozwiązaniem. Taki dom byłby wystawiony na działanie wiatrów i pozbawiony sąsiedztwa płynących wód. Oba te czynniki rozpraszają cenne ch'i.

Zmieniony: czwartek, 17 czerwca 2010 13:41
 

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.