Home Szkoła Form Położenie domu wg Feng Shui

Menu

Reklama

User Menu


Położenie domu wg Feng Shui PDF Drukuj Email
Artykuły Feng Shui - Szkoła Form
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 01 lipca 2010 19:16

Przykładem miejsca posiadającego idealne feng shui są Grobowce Ming, zwane też czasami Shi-san Ling (Trzynaście Grobowców), w których znajdują się groby cesarza Yung Lo i jego potomków. Grobowiec cesarza zajmuje centralne miejsce w utworzonym przez wzgórza półkolu, a cesarscy potomkowie spoczywają w grobach rozmieszczonych w innych korzystnych punktach. Wzniesienia po stronie wschodniej znane są pod nazwą Lazurowych Wzgórz Smoka, natomiast Białe Wzgórza Smoka występują na zachodzie. Jest to teren perfekcyjny pod względem feng shui. Natomiast ogon i głowa smoka wyznaczają miejsca złego feng shui. Są one niebezpieczne zawsze, gdy smok porusza ogonem, a budując dom zbyt blisko jego paszczy, narażamy się na pożarcie. Owo doskonałe pod względem feng shui miejsce, które wcześniej przedstawiliśmy, występuje w starożytnych tekstach pod nazwą „Perła Ochraniająca Smoka". W nim ch'i może gromadzić się i wzrastać. Obszar, na którym wieją silne wiatry, nigdy nie będzie posiadał dobrego feng shui,
gdyż wiatr szybko rozprasza ch'i, porywając ze sobą 'szczęście i dobrobyt.

 

Legowiska smoka nie znaleziono nigdy w wietrznym miejscu lub tam, gdzie występują prosto sterczące wzniesienia i rzeki pozbawione meandrów. Wartko płynące wody unoszą bowiem ze sobą pomyślny los. Rzeki powinny płynąć powoli i posiadać zakola, w których może zgromadzić się ch'i. Ch'i zbiera się w pobliżu wolno płynącej wody,natomiast rwące prądy i silne wiatry porywają je ze sobą.

 

Pamiętaj, feng shui oznacza „wiatr i woda", dlatego w celu stworzenia dobrego miejsca feng shui zawsze nieodzowna będzie odpowiednia ilość wody. Oczywiście woda ta powinna mieć dobrą jakość, ponieważ w przypadku, gdy jest skażona lub stojąca, wytworzone zostaje trujące ch'i, którego należy unikać. Czasami możemy je usunąć przez oczyszczenie zablokowanych kanałów lub pozbycie się nagromadzonych ścieków. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie oczyścić wody, lepiej jest przeprowadzić się do nowego domu. Domy budowane nad wijącymi się potokami i rzekami przynoszą zawsze szczęście i dobrobyt. O nich właśnie traktuje słynny tekst feng shui z ok. 600 roku n.e., zatytułowany Klasyczny Wodny Smok. Tekst ów opatrzony jest licznymi ilustracjami pokazującymi, gdzie należy budować domy, a gdzie nie wolno tego robić. Wodny smok został na nich wrysowany w kształt rzeki i jej dopływów. Najkorzystniejszym miejscem dla postawienia domu są tu okolice żołądka smoka. Często lepiej jest postawić budynek przy dopływie lub w zatoce, ponieważ większość rzek płynie zbyt szybko, unosząc ze sobą dobroczynne ch'i . Inną dobrą lokalizację domu stanowi punkt zetknięcia dwóch potoków lub rzek. Powinny one jednak łagodnie się łączyć, aby umożliwić zgromadzenie ch'i. Istnieje przekonanie, iż wodny smok może wznieść się w przestworza i przeistoczyć w smoka powietrznego (chmurę). Ostatecznie zaś chmury zamieniają się w deszcz i woda ponownie wraca na ziemię, gotowa rozpocząć kolejny cykl.

 

Nie należy oczywiście spodziewać się, że usytuowanie domu na szczycie wzgórza będzie z punktu widzenia feng shui korzystnym rozwiązaniem. Taki dom byłby wystawiony na działanie wiatrów i pozbawiony sąsiedztwa płynących wód. Oba te czynniki rozpraszają cenne ch'i. Istnieje, rzecz jasna, wiele możliwości poprawienia feng shui naszego otoczenia. Każdą z nich należy jednak przed zastosowaniem dokładnie rozważyć, aby uniknąć rozzłoszczenia smoków i niekorzystnego działania ch'i. Nawet czasowe zmiany mogą przynieść pożądany skutek. Każdy nowy podział terenu rozpoczyna się od usunięcia całej roślinności, powodując rażące uszkodzenia formacji krajobrazowej. Jednak po wybudowaniu domów i zasadzeniu nowych drzew oraz krzewów, niekorzystne oddziaływanie zaniknie. Jeśli rozsądnie wykonamy naszą pracę, ch'i może nawet wzrosnąć. Istnieją liczne metody pozwalające ukryć obecne w naszym środowisku negatywne energie lub spotęgować działanie dobrego eh'i. Możemy zasadzić rząd drzew pełniących rolę ochrony przed wiatrem albo niekorzystnym oddziaływaniem prosto płynącej rzeki Podobnemu celowi służy także mur. Możemy umieścić w ogrodzie staw bądź fontannę, która dostarczy dobroczynnej wody. W Hongkongu znajduje się niezliczona ilość fontann, które są obecne w każdym, nawet najmniejszym parku. Zapewniają one stały przepływ wody, wytwarzającej korzystne ch'i.

 

Woda reprezentuje także dobrobyt i pieniądze. Cha ter Park w Hongkongu posiada fontannę i staw, w którym umieszczono ogromną ilość żółwi. Żółwie są symbolem długowieczności, tak więc to miejsce, położone w centrum ruchliwego miasta, zapewnia mieszkańcom nie tylko możliwość odzyskania energii ch'i, ale także pobudza pragnienie zdobycia majątku i osiągnięcia sędziwego wieku. Z racji wytwarzania dobrego ch'i oraz gwarantowania bogactwa i wysokiej pozycji woda stała się ulubionym żywiołem smoka.

 

 

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.