Home Szkoła Form Wybieranie domu wg Feng Shui

Menu

Reklama

User Menu


Wybieranie domu wg Feng Shui PDF Drukuj Email
Artykuły Feng Shui - Szkoła Form
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 01 lipca 2010 20:35

Wybieranie domu

 

Dla większości z nas kupno domu jest najbardziej kosztownym wydatkiem, na jaki możemy sobie pozwolić w ciągu całego życia. Istotne jest więc, abyśmy wybrali dom dostosowany do naszych potrzeb oraz posiadający znaczne ilości korzystnego ch'i. Wspomniałem już wcześniej, że z punktu widzenia feng shui najbardziej korzystnym kształtem domu jest kwadrat lub prostokąt. Inne formy uchodzą za problematyczne i muszą być skorygowane. Przykładowo dom w kształcie litery L sprawia wrażenie, jakby czegoś mu brakowało i w rezultacie jego mieszkańcy cierpią na problemy finansowe. Kłopoty te mogą zostać złagodzone przez zamontowanie na słupie oświetlenia, które będzie padało na dom, uzupełniając brakującą część kwadratu lub prostokąta. Podobnie „wybrakowane" zdają się być również domy przypominające literę U. Taki kształt wywołuje problemy w małżeństwie i relacjach międzyludzkich. W celu złagodzenia jego oddziaływania należy zagrodzić „brakujący obszar" murem, na którym umieszczone jest pa-kua lub lustro. Ściana ta nie musi być wysoka, jej zadaniem jest tylko symboliczne „zakończenie" domu.

Okna takiego budynku powinny być prostokątne i otwierane na zewnątrz, co pozwoli na łatwy przepływ ch'i i obdarzy mieszkańców pomyślnością. Okna, które otwierają się do wewnątrz, uniemożliwiają powstawanie dogodnych okazji, a to z kolei może niekorzystnie wpłynąć na karierę domowników. Każdej parze drzwi powinny w domu odpowiadać przynajmniej trzy okna. Nie mogą one wychodzić na potencjalne shar. Przykładowo należy unikać umieszczania okien naprzeciwko słupów, wież kościelnych, narożników dachów oraz dróg. Jeśli już musisz zaakceptować któryś z tych elementów, postaraj się nie otwierać okna i umieścić przed nim coś, co zasłoni shar.

 

Wnętrze domu

Wszystkie pokoje muszą być proporcjonalne w stosunku do reszty domu. Dom z ogromnym salonem i małymi sypialniami oznacza złe ch'i. Pokoje powinny mieć regularne kształty, a sufit znajdować się dostatecznie wysoko. Poszczególne pomieszczenia muszą być przytulne i czyste. Ważne jest nawet sprawne funkcjonowanie klamek do drzwi i mechanizmu otwierania okien. W domach, które są zadbane, znajduje się duża ilość ch'i. Salony powinny być większe niż sypialnie. Wynika to z faktu, iż sypialnie posiadają energię yin (pierwiastek żeński), a salony energię yang (pierwiastek męski). Według feng shui nawet obecnie, w czasach równouprawnienia, pierwiastek męski wciąż pozostaje dominującym. Dom powinien być usytuowany w ten sposób, aby wielkość działki z jego przedniej i tylnej strony była taka sama. Dzięki temu wytworzone zostaną dwa zasadnicze czynniki warunkujące powstanie dobrego ch'i: równowaga i harmonia. Sytuacja, w której frontowa i tylna część ogrodu znacznie różnią się wielkością, może sprowadzić nieszczęście.

 

Jeżeli kupiłeś działkę i zamierzasz postawić na niej dom, o przed rozpoczęciem budowy upewnij się, że wziąłeś pod uwagę wszystkie aspekty feng shui. Łatwo się o tym przekonasz, jeżeli kształt parceli jest kwadratowy bądź podłużny. Kształt nieregularny możesz wyrównać optycznie, montując oświetlenie na palach stojących na zewnątrz domu. Tego rodzaju remedium jest szczególnie popularne na Tajwanie. Stawy i wodospady powiększają ch'i, podobnie jak dzwonki wietrzne. Pomysłowe wykorzystanie okrąglaków i ogródków skalnych może imitować smoki, zwiększając przy tym feng shui i czyniąc życie domowników bardziej radosnym. Prawidłowy wygląd ogrodów jest w stanie w znacznej mierze przyczynić się do poprawienia feng shui danej posiadłości. Może on na przykład ukryć negatywne oddziaływanie pola elektromagnetycznego. Istotny element stanowi także droga dojazdowa do domu. Powinna ona być wygięta w łuk lub kręta. Prosty podjazd skierowany bezpośrednio w drzwi frontowe działa niekorzystnie, wytwarzając shar. Podjazdy nie powinny również zwężać się przy końcu jezdni, gdyż powoduje to ograniczenia finansowe. Jeżeli jednak posiadasz taką drogą dojazdową, powinieneś po obu jej stronach zamontować oświetlenie, które pozwoli Ci wyeliminować większość negatywnych wpływów. Podjazdy nie mogą być zbyt wąskie ani zbyt szerokie w stosunku do całego domu. Ich zadaniem jest utrzymanie budynku w harmonii i równowadze. Nie powinny one opadać ku ulicy, gdyż grozi to odpłynięciem pieniędzy oraz pomyślności. Jeśli jednak masz już taki podjazd, upewnij się, że nie jest on wymierzony prosto w drzwi frontowe. Tylko w takim przypadku możliwe będzie przesunięcie oddziaływania shar. Ogród i krzewy zasadzone wzdłuż podjazdu działają bardzo korzystnie i pomagają wpłynąć do domu dobroczynnemu ch'i.

 

Mury i płoty stanowią coś więcej niż zwykłe ogrodzenie posiadłości. Można się nimi posłużyć, aby ukryć lub zablokować shar. Jeżeli w pobliżu Twojej posesji znajduje się stojący zbiornik wodny, możesz postawić mur, aby zasłonić jego widok i wyeliminować szkodliwe ch'i. Obok murów zbudowanych z cegieł należy zasadzić krzewy i inne rośliny w celu zapewnienia właściwej równowagi yin i yang. Rodzaje płotów należy wybierać niezwykle ostrożnie. Powinniśmy unikać ogrodzeń kutych z żelaza, zakończonych szpicami lub strzałami. Jeżeli któreś z tych ostrzy jest wycelowane w dom, zamienia się ono w negatywne shar i stanowi zagrożenie dla domowników. Strzały zwrócone ostrzami w dół wskazują na ruch skierowany ku ziemi, który uniemożliwia rozwój i może być przyczyną chorób. Salony nie powinny znajdować się na wyższym poziomie niż kuchnia i jadalnia, ze względu na fakt, iż są w nich przyjmowani goście. Jeżeli salon byłby usytuowany wyżej, chi popłynęłoby do odwiedzających dom, a nie do jego mieszkańców. Budynki piętrowe wytwarzają i posiadają więcej ch'i niż kilkupiętrowe. Istotne znaczenie mają drzwi frontowe, ponieważ złe ich umieszczenie może zniszczyć wszystkie pozostałe dobre aspekty domu. Wielkość drzwi powinna zachować właściwą proporcję w stosunku do reszty budynku, aby umożliwić wytworzenie prawidłowej równowagi między yin i yang. Drzwiom nie może zagrażać shar wytworzone przez narożniki dachów sąsiednich domów czy też spadzisty podjazd, skierowany prosto w ich stronę. Tego rodzaju zatrute strzały można wyeliminować, sadząc krzewy, roślinność lub montując ekran zasłaniający shar. Drzwi frontowe powinny być szerokie i otwierane do środka jasnego, pogodnego pomieszczenia (na przykład oddzielnego przedsionka), ważne jest jednak, abyśmy widzieli z niego wnętrze domu. Wejście należy zostawiać otwarte możliwie najszerzej, aby umożliwić swobodny wpływ korzystnego eh'i. Ciemne i wąskie wejścia hamują napływ ch'i i czynią domy ponurymi oraz odstraszającymi. Można tego uniknąć, instalując oświetlenie i duże lustra.

 

Drzwi wejściowe nie powinny znajdować się bezpośrednio naprzeciwko okna, ponieważ istnieje przekonanie, że otwarte okna pozwalają umknąć dobrym energiom, zanim te zdążą okrążyć cały dom. Dom musi posiadać tylne wyjście. Niebezpieczne jest mieszkanie w budynku, w którym ta sama para drzwi stanowi wejście i wyjście. W tej sytuacji chi ma skłonność do zastygania w bezruchu, uniemożliwiając osiągnięcie dobrobytu, zdrowia i szczęścia. Drzwi wewnątrz domu powinny mieć tę samą wielkość co drzwi wejściowe. Umieszczenie trzech lub więcej par drzwi w jednym rzędzie nie jest korzystne, gdyż pozwala na wejście eh'i do środka, a następnie skierowanie go w linii prostej ku wyjściu. Będzie to szczególnie niewskazane w przypadku, kiedy jedne z tych drzwi są wejściowymi lub wyjściowymi Idealnym rozwiązaniem byłoby wówczas ich zablokowanie. Jeśli nie jest to możliwe, należy umieścić w ich przedniej części ekran lub lustro, które zmuszą ch'i do cyrkulacji.

 

Układ domu powinien być zaprojektowany w ten sposób, aby chi mogło bez trudu przepływać przez budynek. Linie proste sprzyjają negatywnemu ch'i, dlatego drzwi czy wejść uwieńczonych sklepieniem łukowym nigdy nie należy umieszczać w linii prostej. Wnętrze domu powinno być jasne i dobrze oświetlone.
W słabo oświetlonych pokojach ch'i staje się statyczne (z tego właśnie powodu ponure domy wzbudzają w nas często dziwne odczucia). Mistrzowie feng shui szczególnie preferują żyrandole i to nie tylko ze względu na dostarczaną przez nie dużą ilość światła, ale również znajdujący się w nich kryształ, który wzmacnia światło i eh'i. Pomalowane na czarno sufity, symbolizując unoszące się nad głowami ciemne chmury, wytwarzają złe ch'i. Są one traktowane jako zwiastun nieszczęścia, ponieważ uniemożliwiają cyrkulację dobroczynnej energii. Słoje wszystkich przedmiotów wykonanych z drewna powinny znajdować się w pozycji pionowej. Umieszczone inaczej, odbierają bogactwo i są bardzo złym feng shui. Odwrotna sytuacja ma miejsce, kiedy ustawimy drewno zgodnie z jego naturalnym kierunkiem wzrostu, wówczas możemy liczyć na wzrost dobrobytu. Biurka i łóżka powinny stać przy ścianie. Jeśli zostaną umieszczone pośrodku pokoju, mieszkańcy domu stracą siłę i autorytet, gdy zaś znajdą się w jego centralnym punkcie, powiemy, że są „unoszone na wodzie" lub stoją „w pozycji trumny". Określenia te wywodzą się z czasów, kiedy Chińczycy umieszczali trumny swoich zmarłych krewnych w samym środku dziedzińca świątyni, oczekując na wybór odpowiedniego miejsca pochówku. Mogę tu przytoczyć frapujący przykład jedenastoletniego syna mojego przyjaciela, który, naśladując ojca, umieścił pośrodku pokoju swoje biurko. Od tego czasu bardzo opuścił się w nauce, co oczywiście niezmiernie zmartwiło jego rodziców. Zasugerowałem im, aby przenieśli
biurko syna na poprzednie miejsce. Kiedy to uczynili, stopnie chłopca natychmiast się poprawiły. Nawiasem mówiąc, na ojcu wywarło to tak duże wrażenie, iż sam także zmienił ustawienie swojego biurka i po trzech miesiącach dostał awans.

 

 

 

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.